Еволюція і жанри комп'ютерних екшнів

Еволюція і жанри комп'ютерних екшнів


Еволюція і жанри комп'ютерних екшнів

Відразу обмовимося - мова піде виключно про «стрілялки». Бойовики бувають і рольовими, і орієнтованими на використання чисто холодної зброї, та симулятори лучника, і ще більш екзотичні представники. Але у них дещо інший баланс, і в цілому цю продукцію ігрової індустрії варто виділяти окремо.

Отже, на початку були ігрові автомати Arcade і подібні (звідки «аркадні ігри»). Там з'явилися перші скролл-шутери. Тобто герой біжить направо і стріляє, підбирає посилення-паверапи, стрибає (якщо цей шутер з елементами платформингу) і т.д. Пізніше цей жанр розцвів на консолях, що мали малу бітность, але складний геймплей. Класичний приклад - «контра». Ні, шановна молодь, що не Counter-Strike, навіть версії 1.6. Contra - основний постачальник зламаних джойстиків і випитого валідолу в кінці вісімдесятих-початку дев'яностих.

З тих пір і стало хорошим тоном купити ігровий комп'ютер в тому числі для стрілялок. За майже тридцять п'ять років еволюції їх з'явилося гігантську кількість. Розберемося ж, хто і як зараз стріляє у ворогів. Важливе уточнення відразу: кордони жанрів досить розмиті. Ми розглянемо ті групи ігор зі стріляниною, які мають характерні «родові» ознаки і механіки.

Шутер класичний

Джон Кармак, головний програміст і взагалі один з батьків легендарної id Software, колись порівняв необхідність сюжетів у фільмах для дорослих зі своїми шутерами. У найбільш класичних представників жанру весь сетап писався в файлі readme.txt. Перший Doom, за десятиліття до найуспішніших рімейків, вичерпно описувався як «кривава баня в пеклі на Марсі».

Зауважимо, що купити ігровий комп'ютер під цей жанр стало модним через технічні обмеження. Грати в спрайтову РПГ на слабкому «залізі» можна. Грати в мальовані квести можна на будь-якому офісному ПК: навіть якщо не тягне і показує слайд-шоу - ви мало що втратите в геймплейному плані. А ось з екшном, особливо мережевим, так не вийде: ви повинні реагувати досить швидко, інакше протагоніста моментально розірвуть.

Характерні риси класичних шутерів:

багато різної зброї і немає ліміту по вазі ні патронів, ні гармат. У деяких рімейках і продовженнях, начебто Duke Nukem Forever, від такої концепції відходять. Але в ідеалі класичний шутер - це коли всі гарячі клавіші зайняті зброєю;

початкова смертоносність протагоніста. Шутери без прокачування дають можливість хоч зі стартовою зброєю вбити головного лиходія, питання умілих рук;

гігантську кількість ворогів;

динамічний геймплей. Зупинятися немає коли, «кемпер», тобто сидіти в засідці, вельми складно; порівняно мало квестів або їх взагалі немає, за винятком головної сюжетної лінії.

Класичні представники жанру: Doom, Blood, Quake, Painkiller, Serious Sam, Wolfenstein в оригінальному виконанні, а також багато їх римейків. З нових франшиз - Crysis і Bulletstorm. Так, цим «новим» іменах вже по десятку років, але і «м'ясних» лінійних шутерів з повністю новою концепцією зараз практично не роблять.

Шутер тактичний

Тут два варіанти: або ухил в ультрареалізм, або розрахунок на кооперативне проходження. Там, де блондинчик Дюк просто б нашпигував свинцем всі околиці, в тактичній стрелялці доведеться дуже довго повзати на животі і виглядати можливості безпечного переміщення. Куля в голову - смерть (дуже несподіване відкриття для шутерів, насправді). Авторегенераціі здоров'я чи немає взагалі, або вона дуже повільна, аптечки працюють не моментально, медика можуть вбити.

Характерні риси:

відносно реалістична балістика (сильно залежить від движку); велика «пісочна» карта з неабиякою кількістю укриттів. Або дуже деталізований об'єкт для штурму на кшталт хмарочоса з заручниками;

арсенал наближений до того, що на собі може понести реальний солдат;

в онлайні вкрай важлива командна взаємодія не для галочки. Іншого способу пройти гру майже не існує;

комп'ютерні боти-противники мають вражаючий за мірками жанру скриптовиц інтелект. Втім, це скоріше побажання, ніж правило: в хороших представників жанру боти дуже складні і самі вміють робити тактичні маневри, в проектах якістю гірше такого немає.

Представники: Operation Flashpoint, його еволюційне продовження Armed Assault, Ghost Recon, Rainbow Six і інші «спецназівські» шутери.

Лутер-шутер

Жанр порівняно недавно набрав популярність, але його коріння також давні. У рольових іграх давно відомий hack-and-slash. Тобто Diablo і його продовжувачі. Ось Лутер-шутер - це рівно те ж саме, тільки не в світах меча і магії, а з вогнестрілів. Вірніше, і холодна зброя, і магічні класи в цьому жанрі цілком припустимі, але не обов'язкові. А ось стріляти в них точно потрібно.

Характерні риси:

тьма власне лута, видобутку. Маса схожих предметів, дуже багато ефектів, які до них прив'язані, дуже багато варіантів екіпірувати героя;

класи або «білди», які створюють самі гравці. По суті, стиль, в якому гра проходиться. Клас може бути жорстко регламентований або мати перетини з іншими класами;

гринд, тобто багаторазове вбивство тих самих ворогів з метою вибити з них шуканий видобуток. Гринд зазвичай - біда корейських ММО-ігор, але може бути цікавий, коли правильно поданий;

боси, унікальні «інстанси» (підземелля і замки зі спеціальними нагородами, або їх аналоги), події, які можна проходити безліч разів;

сюжет, як і в іграх-клонах Д'ябло, не залежить від кількості заходів в локацію або просування по главам синопсису. Найчастіше ніхто не заважає зачищати ті ж самі місця вже прокачаним персонажем.

Представники жанру: законодавець моди Borderlands, повністю мережевий хіт Destiny і його друга частина, Shadow Warrior, Warframe і т.д.

Шутери з елементами стелсу

Ні, в даній категорії не буде жодної гри з серії Metal Gear. Ці знамениті шпигунські бойовики - повністю хованки з елементами стрільби, навіть незважаючи на необхідність розбиратися з гігантськими роботами за допомогою ракетниці. Мова якраз про шутери, які більш гармонійно поєднують екшн з хованками. Жанр досить рідкісний в наші дні - але гідна причина, щоб купити ігровий комп'ютер сучасного покоління.

Характерні риси жанру:

продуманість локацій. Можливість пройти сцену і бойовим, і потайним шляхами повинна бути рівноцінною; герой помірно вразливий. Він все ще може перестріляти весь рівень, але при цьому змушений періодично ховатися;

виходячи з попередньої тези - вкрай важливий тактичний навик гравця;

можливе прокачування можливостей персонажа.

Представники жанру: Deus Ex, Alpha Protocol (частково).

Шутери з рольовими елементами

Більшість сучасних стрілялок так чи інакше мають в своїй основі рольові елементи. Мало хто хоче сьогодні купити ігровий комп'ютер чисто з міркувань спинномозкового тиру. Красоти «пісочниць» дуже сильно виросли, тому деколи хочеться просто досліджувати локацію, а не бездумно збирати предмети або точно так само «на рефлексах» шинкувати орди ворогів. Такі ігри найчастіше досить масштабні і відкриті для написання модів, що поліпшують технічну частину, що додають ще більше квестів і т.д.

Характерні риси жанру:

удосконалення зброї. Їх може бути дуже багато, а часом ці поліпшення виділяють в особливу нагороду;

деталізовані локації. Як і в РПГ, світ в такій стрілялці дуже важливий для отримання якісного ігрового досвіду;

достатньо прописані квести. Основні види завдань - доставка того чи іншого предмета, місії на супровід, вбивство замовленої цілі.

Представники: S.T.A.L.K.E.R. - один з найхарактерніших законодавців жанру; Fallout після другої частини - на стику власне РПГ і екшна; Mass Effect - знову гібрид безпосередньо з класичної РПГ «від Bioware».

Шутери з елементами виживання

Ігри жанру Survival є вельми нішевими, але найчастіше популярними. Проблематика стрілялок, в яких потрібно виживати, в тому, що необхідно дотримуватися налагодженого балансу. Якщо зробити протагоніста невразливим - весь саспенс пропаде. Якщо дати гравцеві тільки можливість ховатися від усього і вся, без варіантів захиститися - це класичний жах, часом навіть без можливості щасливого порятунку. Ми розглянемо стрілялки, які одночасно вимагають і навички виживання, і показ бойових якостей.

Характерні риси:

збір ресурсів для того, щоб досліджувати територію все далі; монстри набагато сильнішs героя, щоб їх перемогти - потрібно бути дійсно вмілим стрільцем;

ці стрілянини часто розраховані на кооперативне проходження або гру по мережі, причому часом можна грати як за виживаючу команду, так і за монстрів, які намагаються вбити вас;

наявність безпечних місць для перечікування нападу або просто можливості сховатися, підлікуватися, полагодити екіпіровку, поторгувати (опціонально);

роль холодної зброї тут вища, ніж в класичних шутерах. Оскільки ми виживаємо - то і кошти часом потрібні відчайдушні. Для мачете патрони не потрібні.

Представники жанру: Left 4 Dead, Dying Light, Evil Within (частково, гібрид з чистим хоррором), Dead Island.

Bullet Hell

Дуже древній жанр стрілялок. Пам'ятаєте ігрові автомати типу Galaga і Space Invaders? В основному шутери жанру «кульове пекло» еволюціонували звідти. Технічно, зібрати ігровий комп'ютер для них не особливо потрібно, оскільки розвивався в основному геймплей, картинка стала краща, але не настільки радикально, щоб вимагати новітню відеокарту.

Характерні риси:

трассери і «проджектайли». Тобто по суті сліди від куль і променів, які чіпляють ворогів залишаються на екрані в гігантських кількостях;

дуже багато самих ворогів, які постійно відроджуються, і їх потрібно відстрілювати цілими хвилями;

вкрай скромна графіка. Не тільки через коріння жанру, а й тому що якщо створювати такі ігри з набагато більш деталізованою картинкою - мало який комп'ютер їх потягне;

динамічний ігровий процес, ще швидший, ніж був у класичних шутерах. Ознака дуже добре зробленого буллет Хелл - він складний, але при цьому не змушує гравця занудьгувати від одноманітних лавин ворогів.

Представники жанру: Tohou, Enter the Gungeon, Cuphead - рідкісний випадок, коли така гра одночасно виконана в класичній анімаційній техніці.

Шутер-атракціон

А ось для такого роду ігор варто купити ігровий комп'ютер дорожче, наскільки дозволять кошти. Це, по суті, жанр виду «якби Майкл Бей був би ігровим дизайнером». Навколо все вибухає, абсолютно грандіозні декорації, грати вкрай весело і захоплююче. Такі ігри розраховані на максимально широку аудиторію, часто для приставок, часом навіть в якості консольних ексклюзивів. На ролі в такі масштабні стрілялки часом навіть зазивають зірок першої величини, які служать джерелами для моделей протагоністів і лиходіїв.

Характерні риси:

максимально спрощений власне шутерний процес. Стріляти має бути весело, але не неможливо, а вороги повинні бути підібрані по розумного балансу навіть на високій складності;

масштабні декорації. Власне, в них левиний бюджет гри і йде. Зате дуже красиво. Геймплей зазвичай намагаються вибудувати так, щоб вийшло оглянути найбільш знакові місця;

сюжетна кампанія займає кілька годин, основну частину часу пропонується проводити в ході підкорення онлайну;

конвеєрне виробництво - такі стрілялки виходять як літні блокбастери, по кілька разів на сезон. Тому багато в чому подібні ігри залишаються одноманітними;

високі системні вимоги і погана оптимізація. Результат масштабності і неможливості встежити за бездоганністю технічної частини;

оптимізація під стрільбу з геймпада із-за консольних коренів.

Представники жанру: Call of Duty, Medal of Honor, Battlefield.